Jak měřit pH, tvrdost a volný chlor v bazénové vodě?

Přinášíme vám přehled testerů, které se vám mohou hodit pro váš bazén

Měření pH

​Hodnota pH vody je jedním z nejdůležitějších parametrů vody v bazénu. Nastavení a udržení pH na optimální hodnotě (6,8-7,4) je základním úkolem při péči o bazén. Nejběžnější metody, jak pH vody měřit, jsou následující:

Tabletkové testery

  • nejpoužívanější metoda pro měření pH, je méně přesná, ale většině uživatelů vyhovuje pro jednoduchou obsluhu a nízké pořizovací náklady. Jeden tester má dvě stupnice - jednu pro pH, druhou pro volný chlor a dva typy tabletek. Pokud se tabletky spotřebují, je možno dokoupit pouze nové tabletky.

Jak měřit?

Nádobku testeru nejprve vylpáchneme vodou a nabereme vzorek vody z bazénu.
Do šachty označené pH vymáčkneme tabletku z platíčka s popiskem pH (PHENOL RED) a nádobku uzavřeme.
Tester je důležité protřepat, aby se tabletka rychle rozpustila a pak už můžeme porovnat barvu vzorku se škálou natištěnou na obalu testeru, čímž zjistíme aktuální pH vody v bazénu.

 

Kapkové testery

  • přesnější metoda měření pH, zároveň o něco vyšší pořizovací náklady. Na druhou stranu umožňují až 120 analýz, čímž se cena za jednu analýzu stává levnější oproti tabletkovým testerům. Umožňuje měření ve větším rozsahu oproti tabletkovým testerům. 

Jak měřit?

Měření je třeba začít vypláchnutím měřící nádobky a nabráním vzorku z bazénu.
Následně je možné nakapat 5 kapek z lahvičky označené pH do měřící nádobky.

Po důkladném promíchání se vzorek zabarví dle aktuální kyselosti vody a tuto barvu lze převést do číselné hodnoty srovnáním s barevnou vzorkovnicí testeru.

Měření tvrdosti vody

Vysoká tvrdost vody může způsobit problémy s tvorbou minerálních usazenin v bazénu (tvorba vodního kamene), může způsobit minerální zákal vody, i může být původcem nežádoucího zbarvení. Tyto problémy jsou aktuální zejména u vody dopuštěné do bazénu ze studny nebo z vrtu. Pro prvotní informaci o stupni tvrdosti vody vám výborně poslouží kapkový tester na tvrdost vody. Pro detailnější analýzu se obraťte na místní vodohospodářské laboratoře, které provádí analýzy pitných a podzemních vod. Protože důležitý je nejen samotný stupeň tvrdosti vody, ale také obsah železa, manganu, suma vápník a hořčík a pod.

Jak měřit?

 

Měření volného chloru

Tabletkové testery

  • nejpoužívanější metoda pro měření volného chloru, je méně přesná, ale většině uživatelů vyhovuje pro jednoduchou obsluhu a nízké pořizovací náklady. k. Pokud se tabletky spotřebují, je možno dokoupit pouze nové tabletky. Jeden tester má dvě stupnice - jednu pro pH, druhou pro volný chlor a dva typy tabletek.

Jak měřit?

Nádobku testeru nejprve vypláchneme vodou a nabereme vzorek vody z bazénu.
Do šachty označené Cl vymáčkneme tabletku z platíčka s popiskem Cl (DPD No.1) a nádobku uzavřeme.
Tester je důležité protřepat, aby se tabletka rychle rozpustila a pak už můžeme porovnat barvu vzorku se škálou natištěnou na obalu testeru, čímž zjistíme aktuální koncentraci volného chloru v bazénu.

Kapkové testery

Přesnější metoda měření volného i celkového chloru, zároveň o něco vyšší pořizovací náklady. Na druhou stranu umožňují až 120 analýz, čímž se cena za jednu analýzu stává levnější oproti tabletkovým testerům. Umožňuje měření celkového i volného chloru, vázaný chlor potom získáme odečtením těchto dvou naměřených hodnot.

Autor: Ing. Jan Kroupa Ph.D. 

 

Pro měření pH, tvrdosti vody a volného chloru v bazénu vybírejte z těchto produktů: